Przejdź do głównej zawartości

Poznajmy ich lepiej- Księżna MaryMary Elizabeth Donaldson przyszła na świat 5 lutego 1972 w Hobart na Tasmanii. Jest najmłodszym dzieckiem państwa Donaldsonów. Jej rodzicami są John Dalgleish Donaldson-profesor matematyki stosowanej oraz zmarła w 1997 roku Henrietta Clark Donaldson. Mary ma dwie siostry: Jane i Patricię oraz brata Johna.

W latach 1974 i 1975 Mary uczyła się w szkole podstawowej Clear Lake City w Houston w Teksasie. Następnie od 1975 do 1977 roku uczęszczała do Sandy Bay Infants School. Od 1978 do 1982 roku uczęszczała do szkoły Waimea Heights. Naukę kontynuowała uczęszczając do Liceum Taroona w latach 1983-1986, a następnie przez kolejne dwa lata kontynuowała naukę w Hobart Matriculation College, gdzie była również aktywną sportsmenką. Następnie zapisała się na University of Tasmania w 1989 roku i ukończyła w 1994 roku licencjat z handlu i prawa. W latach 1994-1996 zakwalifikowała się do uzyskania certyfikatu reklamowego od Australian Federation of Australia (AFA), a później do Certificate in Direct Marketing z Australian Direct Marketing Association.Po ukończeniu studiów Mary przeniosła się do Melbourne, aby zdobyć dyplom z ogólnoświatową agencją reklamową DDB Needham. Po ukończeniu programu dla absolwentów zajmowała stanowisko Account Executive do zarządzania klientami, a następnie na stanowisku Account Managera z MOJO Partners, również w Melbourne. 

W 1998 roku Mary dużo podróżowała po Ameryce, Europie i Zjednoczonym Królestwie, szczególnie w ojczyźnie ojca, Szkocji, gdzie przyjęła trzymiesięczną ofertę na stanowisko Account Managera z Rapp Collins Worldwide of Edinburgh.


Mary wróciła do Australii na początku 1999 roku i objęła stanowisko Account Director w międzynarodowej agencji reklamowej Young and Rubicam w Sydney, później przez krótki czas pracowała z mniejszą australijską firmą, Love, a następnie została dyrektorem handlowym i członkiem zespołu zarządzającego z Belle Property.


W grudniu 2001 roku Mary rozpoczęła pracę w Paryżu, , gdzie uczyła angielskiego w Business English School, zaś do Danii przeniosła się w sierpniu 2002 roku, gdzie od 4 września pracowała w Navision/Microsoft jako konsultant ds. Projektów w zakresie rozwoju biznesu, komunikacji i marketingu.

Swojego przyszłego męża– księcia Fryderyka – poznała w pubie w Sydney w czasie Igrzysk Olimpijskich 2000. Książę przebywał tam za swoimi kuzynami oraz bratem - Joachimem. Po zakończeniu Olimpiady książę Fryderyk wrócił do Danii, Mary została w Australii, ale znajomość była kontynuowana za pomocą rozmów telefonicznych, listów, e-maili. W miarę możliwości para odwiedzała się w swoich ojczystych krajach. 


Zaręczyny pary ogłoszono 8 października 2003 roku.  

Ślub odbył się 14 maja 2004, w katedrze Kopenhaskiej. Para ma czworo dzieci. Dwóch synów i dwie córki.


***
Tekst na podstawie informacji ze strony rodziny królewskiej. Źródło zdjęć: pinterest

Komentarze

 1. Zdecydowanie moja ulubiona księżna Mary sprawia wrażenie ciepłej i serdecznej osoby

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Kasiu :)
  Księżna Mary to osoba bardzo odważna.Widać że to madra i ciepla kobieta :) Do niedawna myślałam że moją ulubioną seria jest prezentowanie suknii ślubnych ale juz teraz nie wiem na co sie zdecydować wszystkie serie są świetne.Uwielbiam czystac twojego bloga :)To zawsze poprawia mi humor ;)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa i poprawienie mi humoru ;)

   Usuń
 3. Swietna notka Kasiu :)
  Ksiezna Mary jest niezwykla osoba :)
  Widac ,ze to serdeczna osoba i ma niezwykla pogode ducha ;)
  Kazdego dnia sprawdzam jakie nowosci pojawiaja sie na blogu :) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mary Donaldson - kopciuszek, który stał się księżniczką. Od niej zaczęła się moja przygoda z rodzinami królewskimi.
  Oczywiście wcześniej wiedziałam o historii Grace Kelly oraz Lady Di.

  W 2003 roku w jednej z gazet przeczytałam artykuł o zaręczynach na królewskich dworach: duńskim i hiszpańskim. I nie wiedzieć czemu, zapragnęłam dowiedzieć się więcej o Mary. Właśnie o Mary a nie o Letizii.

  Od tamtej pory śledziłam w internecie i polskich gazetach informacje na jej temat. W internecie znalazłam o niej bloga.

  I tak o to Mary stała się moją ulubienicą.

  Według mnie jest osobą otwartą, ciepłą i rodzinną. W życiu doświadczyła tragedii (śmierć matki), która na pewno wpłynęła na to jakim jest teraz człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Proszę o komentowanie w sposób kulturalny.

Popularne posty z tego bloga

Jak napisać list z prośbą o autograf.

Na prośbę czytelnika ponownie post o tym jak zdobyć autograf. Ja autografy w większości zdobywam listownie. Co należy zrobić by zdobyć podpis idola? Szykujemy dwie koperty różnej wielkości- np A4 i A5 oraz zdjęcie idola. Ja zawsze wysyłam zdjęcie bo ułatwia to zdobycie podpisu. Wyszukujemy adres do idola. Najczęściej jest to adres agencji, teatru czy planu filmowego.  Znaleziony adres piszemy na większej kopercie kopercie, zaś na mniejszej piszemy swój adres. Ja również na dużej kopercie zawsze piszę swój adres na wypadek zwrotu listu do mnie. Na obie koperty przyklejamy znaczki i szykujemy list. List. Na górze piszę zwrot grzecznościowy, następnie kilka słów o sobie, później kilka zdań o idolu, tzn. za co go cenię, coś o jego osiągnięciach. Następnie proszę o jej lub jego autograf na zdjęciu które wysłałam i składam odręczny podpis. Do dużej koperty wkładam mniejszą kopertę (z napisanym na niej adresem), list, zdjęcie oraz gdy list wysyłam za granicę- kupon IRC (międzynarodowy

Odpowiedź od Królowej Małżonki!

Witajcie! 26 stycznia otrzymałam odpowiedź od Camilli, Królowej Małżonki. Były to podziękowania za życzenia, które wysłałam 8 grudnia 2022 roku z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Poznajmy ich lepiej- Królowa Małgorzata II

Królowa Małgorzata II urodziła się 16 kwietnia 1940 jako córka Króla Frederika IX i Królowej Ingrid. Jej pełne imiona brzmią: Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid. Królową Danii została w 1972 roku po śmierci swojego ojca. Królowa uczęszczała do Zahles Skole w latach 1946-1955. Jednakże od 1946 do 1949 roku uczyła się w Pałacu Amalienborg. W latach 1955-1956 uczyła się w  North Foreland Lodge w Hampshire w Anglii. Po otrzymaniu prywatnych lekcji ukończyła Zahles Skole z certyfikatem egzaminacyjnym na poziomie szkoły średniej II stopnia w 1959 roku. W latach 1960-1965 Królowa studiowała na uniwersytetach w Danii i innych krajach europejskich. Po zdaniu egzaminu z filozofii na Uniwersytecie w Kopenhadze w 1960 roku, studiowała archeologię na Uniwersytecie w Cambridge w latach 1960-61 i uzyskał dyplom z archeologii prehistorycznej. Następnie studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus w latach 1961-1962, na Sorbonie w 1963 roku i London School of Economics w 1965 ro