Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz, że...?

Czy wiedzieliście, że były Król Hiszpanii Juan Carlos miał brata?
Alfons, infant Hiszpanii urodził się 3 października 1941 w Rzymie. 

Był drugim synem i czwartym, najmłodszym dzieckiem Jana Burbona i jego żony Marii de las Mercedes Burbon-Sycylijskiej.

Jego pełne imię po Hiszpańsku brmiało: Don Alfonso Cristino Teresa Angelo Francisco de Asis y Todos los Santos de Borbón y Borbón Dos-Sicilias. 

Krótko po jego urodzeniu rodzina przeniosła się do Szwajcarii. W 1947 po raz pierwszy odwiedził Hiszpanię. W 1950 wraz z bratem został wysłany do Hiszpanii. Początkowo uczyli się oni w prywatnej szkole w San Sebastián, a następnie w akademii wojskowej w Saragossie. 

W marcu 1956 roku Alfons i Jan Karol przyjechali do Villi Giralda w Estoril, w Portugalii, na wakacje świąteczne. W Wielki Czwartek Alfons zginął w wypadku przy czyszczeniu broni. Hiszpańska ambasada w Portugalii wydała specjalne oświadczenie:

"Kiedy Jego Wysokość Infant Alfons czyścił rewolwer ostatniego wieczoru razem z bratem, rewolwer wystrzelił i ranił go w czoło, zabijając w ciągu kilku minut. Wypadek miał miejsce o godzinie 20.30, po tym jak Infant wrócił z mszy świętej, podczas której przyjął komunię świętą."

Bardzo szybko w gazetach pojawiły się plotki na temat tego wydarzenia. Mówiono, że kiedy broń wystrzeliła trzymał ją brat Alfonsa - Jan Karol. , Garderobiana matki obu chłopców Josefina Carolo, twierdziła, że Jan Karol dla zabawy wycelował w Alfonsa i nacisnął spust nie wiedząc, że broń jest naładowana. Bernardo Arnoso, portugalski przyjaciel Jana Karola również twierdził, że Jan Karol wystrzelił nie wiedząc że w komorze jest nabój i pocisk odbił się rykoszetem od ściany i trafił w twarz Alfonsa. Helena Matheopoulos, grecka pisarka, która rozmawiała z siostrą Alfonsa - Pilar, powiedziała, że Alfons siedział sam w pokoju, a drzwi były otwarte, wtedy wszedł Jan Karol i niespodziewanie dotknął jego ramienia, co spowodowało, że niechcący wystrzelił. 

Krążyły również różne historie dotyczące pochodzenia rewolweru. 

Pogrzeb Alfonsa odbył się w Wielką Sobotę. Alfons został pogrzebany na cmentarzu w Cascais w Portugalii. W 1992 r. jego szczątki przeniesiono do panteonu królów Hiszpanii w Escorialu pod Madrytem.
***
Post na podstawie artykułu w Wikipedii. Źródło zdjęć: pinterest

Komentarze

  1. Nigdy nie czytałam o tej historii ogromna tragedia w rodzinie

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałam. Ciekawe jak było naprawdę ?
    Myślę, że brat nie strzelił do brata. bardziej prawdopodobna dla mnie jest wersja ze szturchnięciem w ramię.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Proszę o komentowanie w sposób kulturalny.

Popularne posty z tego bloga

Wesołych świąt! Merry Christmas!

Życzę Wam, aby wszystkie Wasze życzenia bożonarodzeniowe się spełniły!  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! I wish for you that all your Christmas wishes comes true! Merry Christmas!

Autografy aktorów serialu "Na sygnale"

Witajcie! W dzisiejszym poście chciałabym Wam pokazać autografy, które otrzymałam od aktorów grających w serialu TVP 2 "Na sygnale".  Podpisy zdobyłam listownie, prośby wysłałam na adres planu serialu.  Nie dołączałam zdjęć, załączyłam list i kopertę z moim adresem :)  Do każdej z osób pisałam oddzielnie. 

Cztery nowe odpowiedzi!

Witajcie!  Drodzy czytelnicy ze względu na ograniczony czas i oczekiwanie tylko na kilka odpowiedzi  zdecydowałam, że przez najbliższe kilka tygodni, raz w tygodniu będzie pojawiał się post zbiorczy z odpowiedziami. Jak tylko sytuacja się zmieni wrócimy do częstszych postów.  *** Odpowiedź od Tessy Antony-de Nassau Floessel   Okazja: święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok  Data wysłania: 16.12.2021 Data otrzymania: 14.01.2022 Odpowiedź od Księżnej Sofii  Okazja: urodziny Data wysłania: 1.12.2021 Data otrzymania: 18.01.2022 Odpowiedź od Księcia i Księżnej Monaco  Okazja: święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok  Data wysłania: 16.12.2021 Data otrzymania: 20.01.2022 Odpowiedź od Króla Alberta i Królowej Paoli Okazja: święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok  Data wysłania: 16.12.2021 Data otrzymania: 24.01.2022 *** Dajcie mi proszę znać co sądzicie o kartce z Monaco i odpowiedzi z Belgii.