Przejdź do głównej zawartości

Poznajmy ich lepiej- Książę Haakon



Książę Haakon urodził się 20 lipca 1973 r. Jest synem króla Haralda V i królowej Sonji. Ma starszą siostrę, Księżniczkę Märthę Louise. 



Książę ukończył Królewską Norweską Akademię Morską w Bergen w 1995 roku. Jesienią 1996 roku przeprowadził się do USA, aby studiować na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie  otrzymał dyplom licencjacki wiosną 1999 roku. Następnej jesienią Książę był członkiem trzeciej delegacji Norwegii na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. W 2001 r. odbył staż w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dla dyplomatów, a swoją edukację ukończył w 2003 r. W London School of Economics and Political Science, gdzie uzyskał tytuł magistra w dziedzinie badań rozwojowych, specjalizując się w handlu międzynarodowym i Afryce.




Książę podejmuje szereg oficjalnych zobowiązań. Każdego roku składa wizytę w norweskim hrabstwie i wyjeżdża za granicę, reprezentując Norwegię w ramach swoich oficjalnych funkcji. Książę jest patronem wielu organizacji, w tym Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, Norweskiego Stowarzyszenia przeciwko narkotykom i Stavanger Symphony Orchestra. W 2003 r. został mianowany ambasadorem dobrej woli przy Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) ze szczególnym uwzględnieniem Milenijnych Celów Rozwoju ONZ i wysiłków na rzecz zmniejszenia światowego ubóstwa o połowę do 2015 r. W tym charakterze podróżował do Haiti, Nepalu, Tanzanii, Kambodży, Sierra Leone, Gwatemali, Burundi, Mongolii i Botswany. Książę był aktywnym członkiem Young Global Leaders (YGL) od jego uruchomienia w 2005 r. Przewodniczył grupie roboczej YGL w ramach Global Redesign Initiative od 2009 roku. Jego kadencja zakończyła się w 2010 roku.

Książę ma wiele licznych zainteresowań. Jego Królewska Wysokość interesuje się norweskim handlem, przemysłem i innowacjami. Był szczególnie zaangażowany w przedsiębiorczość. W 2013 r. założył konferencję SIKT, która skupia młodych liderów w celu omówienia przyszłości Norwegii. Haakon dzieli się swoim zainteresowaniem z młodzieżą i wraz z Księżną wspólnie tworzą miejsca spotkań, w których młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty i umiejętności. Książę działa również na arenie międzynarodowej. Pełnił funkcję ambasadora dobrej woli w UNDP od 2003 roku. Uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym i jest założycielem inicjatywy Global Dignity. Jeśli chodzi o kwestie środowiskowe, Książę łączy swoje zainteresowanie zrównoważonym rozwojem z innowacjami. Uważa on, że innowacje techniczne pociągają za sobą komponent środowiskowy i pomogą rozwiązać wyzwania stojące przed społeczeństwem. Ma również szczególne zainteresowanie zagadnieniami morskimi i polarnymi. Wykorzystanie naszego naturalnego otoczenia do doświadczeń w codziennym życiu jest ważne dla Księcia. Wspiera on rekreację na świeżym powietrzu i organizuje zajęcia na świeżym powietrzu dla wszystkich.



Książę interesuje się sportami zimowymi, sportami wodnymi, filmami, literaturą i muzyką. Książę i Księżna mają aktywne życie rodzinne i spędzają dużo czasu korzystając z zajęć rekreacyjnych wewnątrz i na zewnątrz, w tym z zajęć sportowych i kulturalnych. Aktywność na świeżym powietrzu, aktywny styl życia i sport są ważne dla Księcia, zarówno osobiście, jak i w pracy dla całego społeczeństwa. 


Książę jest jednym z tych, którzy korzystają z możliwości uczestniczenia w zajęciach sportowych i rekreacyjnych oferowanych przez norweskie środowisko naturalne. Latem szczególnie interesuje się różnymi rodzajami sportów wodnych. 



Książę jest wykwalifikowanym surferem, a także bierze udział w kitesurfingu i windsurfingu. Zimą często jeździ na nartach.





Książę kilkakrotnie brał udział w Birkenbeinerrennet, największym wyścigu narciarskim na świecie, zwykle w przyjaznej rywalizacji z Księciem Frederikiem z Danii.




W 2009 wspólnie z księżniczką Wiktorią i księciem Fryderykiem napisał książkę „Royal Polar Expedition”, w której opisana została ich wspólna podróż na Grenlandię i Svalbard

25 sierpnia 2001 r. poślubił pannę Mette-Marit Tjessem Høiby w katedrze w Oslo. Para ma dwoje dzieci księżniczkę Ingrid Alexandrę i księcia Sverre Magnusa. Wychowywali również syna Mette-Marit - Mariusa Borg Høiby.




***
Tekst na podstawie biografii na stronie rodziny królewskiej.

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Proszę o komentowanie w sposób kulturalny.

Popularne posty z tego bloga

Jak napisać list z prośbą o autograf.

Na prośbę czytelnika ponownie post o tym jak zdobyć autograf. Ja autografy w większości zdobywam listownie. Co należy zrobić by zdobyć podpis idola? Szykujemy dwie koperty różnej wielkości- np A4 i A5 oraz zdjęcie idola. Ja zawsze wysyłam zdjęcie bo ułatwia to zdobycie podpisu. Wyszukujemy adres do idola. Najczęściej jest to adres agencji, teatru czy planu filmowego.  Znaleziony adres piszemy na większej kopercie kopercie, zaś na mniejszej piszemy swój adres. Ja również na dużej kopercie zawsze piszę swój adres na wypadek zwrotu listu do mnie. Na obie koperty przyklejamy znaczki i szykujemy list. List. Na górze piszę zwrot grzecznościowy, następnie kilka słów o sobie, później kilka zdań o idolu, tzn. za co go cenię, coś o jego osiągnięciach. Następnie proszę o jej lub jego autograf na zdjęciu które wysłałam i składam odręczny podpis. Do dużej koperty wkładam mniejszą kopertę (z napisanym na niej adresem), list, zdjęcie oraz gdy list wysyłam za granicę- kupon IRC (międzynarodowy

Odpowiedź od Królowej Małżonki!

Witajcie! 26 stycznia otrzymałam odpowiedź od Camilli, Królowej Małżonki. Były to podziękowania za życzenia, które wysłałam 8 grudnia 2022 roku z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Poznajmy ich lepiej- Królowa Małgorzata II

Królowa Małgorzata II urodziła się 16 kwietnia 1940 jako córka Króla Frederika IX i Królowej Ingrid. Jej pełne imiona brzmią: Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid. Królową Danii została w 1972 roku po śmierci swojego ojca. Królowa uczęszczała do Zahles Skole w latach 1946-1955. Jednakże od 1946 do 1949 roku uczyła się w Pałacu Amalienborg. W latach 1955-1956 uczyła się w  North Foreland Lodge w Hampshire w Anglii. Po otrzymaniu prywatnych lekcji ukończyła Zahles Skole z certyfikatem egzaminacyjnym na poziomie szkoły średniej II stopnia w 1959 roku. W latach 1960-1965 Królowa studiowała na uniwersytetach w Danii i innych krajach europejskich. Po zdaniu egzaminu z filozofii na Uniwersytecie w Kopenhadze w 1960 roku, studiowała archeologię na Uniwersytecie w Cambridge w latach 1960-61 i uzyskał dyplom z archeologii prehistorycznej. Następnie studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus w latach 1961-1962, na Sorbonie w 1963 roku i London School of Economics w 1965 ro