Przejdź do głównej zawartości

Poznajmy ich lepiej- Królowa Małgorzata IIKrólowa Małgorzata II urodziła się 16 kwietnia 1940 jako córka Króla Frederika IX i Królowej Ingrid. Jej pełne imiona brzmią: Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid. Królową Danii została w 1972 roku po śmierci swojego ojca.

Królowa uczęszczała do Zahles Skole w latach 1946-1955. Jednakże od 1946 do 1949 roku uczyła się w Pałacu Amalienborg. W latach 1955-1956 uczyła się w  North Foreland Lodge w Hampshire w Anglii. Po otrzymaniu prywatnych lekcji ukończyła Zahles Skole z certyfikatem egzaminacyjnym na poziomie szkoły średniej II stopnia w 1959 roku. W latach 1960-1965 Królowa studiowała na uniwersytetach w Danii i innych krajach europejskich. Po zdaniu egzaminu z filozofii na Uniwersytecie w Kopenhadze w 1960 roku, studiowała archeologię na Uniwersytecie w Cambridge w latach 1960-61 i uzyskał dyplom z archeologii prehistorycznej. Następnie studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus w latach 1961-1962, na Sorbonie w 1963 roku i London School of Economics w 1965 roku.

Królowa odbyła wolontariat w Women's Flying Corps od 1958 do 1970 roku i otrzymał kompleksowe szkolenie w tym korpusie. Królowa ma specjalne powiązania z poszczególnymi jednostkami brytyjskiej obrony. W 1972 r. Jej Wysokość została mianowana pułkownikiem naczelnym pułku Królowej, a w 1992 r. została mianowana pułkownikiem naczelnym Królewskiego Regimentu Księżnej Walii.

Od 1970 roku Królowa aktywnie angażuje się w wiele artystycznych środków wyrazu: malarstwo, tekstylia kościelne, akwarele, druki, ilustracje książkowe,découpage, scenografię i hafty. Wiele z tych prac artystycznych zostało pokazanych na wystawach w Danii i za granicą. Prace artystyczne Królowej są prezentowane w następujących muzeach artystycznych: Muzeum Statens w Kunst (Galeria Narodowa Danii), Muzeum Sztuki ARoS w Aarhus oraz Kolekcja Szkół w Galerii Køge (szkice do tekstyliów kościelnych).Królowa oprócz języka duńskiego posługuje się również francuskim, szwedzkim, niemieckim i angielskim. 

10 czerwca 1967 r. poślubiła hrabię Laborde de Monpezat, który od tego momentu był zwany księciem Henrikiem z Danii.  Książę Henrik zmarł 13 lutego 2018 roku. Para ma dwóch synów: Księcia Frederika i Księcia Joachima.***
Zdjęcia: pinterest. Tekst na podstawie informacji z oficjalnej strony internetowej rodziny królewskiej.

Komentarze

 1. Moim zdaniem królowa jest potężnym filarem monarchii w Danii, tak jak królowa Elżbieta II w WB. Gdy Jej zabraknie - to nie będzie już to samo.
  Od dawna jestem pod wrażeniem umiejętności królowej w zakresie projektowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiu na jakim kierunku studiujesz?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli mogę zapytać na, którym roku studiujesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i jak ci się podoba? ;)

   Usuń
  2. Jeśli chodzi Ci o kierunek to nie mam porównania z innymi kierunkami, żeby powiedzieć który jest lepszy. Mnie ten temat interesuje więc studia mi się podobają.

   Usuń
 4. Nie wiem dlaczego wydawało mi się, że jesteś na 3 rok :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo do niedawna byłam :)
   Aktualnie studiuję na pierwszy roku studiów magisterskich

   Usuń
  2. To super gratulacje :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Proszę o komentowanie w sposób kulturalny.

Popularne posty z tego bloga

Jak napisać list z prośbą o autograf.

Na prośbę czytelnika ponownie post o tym jak zdobyć autograf. Ja autografy w większości zdobywam listownie. Co należy zrobić by zdobyć podpis idola? Szykujemy dwie koperty różnej wielkości- np A4 i A5 oraz zdjęcie idola. Ja zawsze wysyłam zdjęcie bo ułatwia to zdobycie podpisu. Wyszukujemy adres do idola. Najczęściej jest to adres agencji, teatru czy planu filmowego.  Znaleziony adres piszemy na większej kopercie kopercie, zaś na mniejszej piszemy swój adres. Ja również na dużej kopercie zawsze piszę swój adres na wypadek zwrotu listu do mnie. Na obie koperty przyklejamy znaczki i szykujemy list. List. Na górze piszę zwrot grzecznościowy, następnie kilka słów o sobie, później kilka zdań o idolu, tzn. za co go cenię, coś o jego osiągnięciach. Następnie proszę o jej lub jego autograf na zdjęciu które wysłałam i składam odręczny podpis. Do dużej koperty wkładam mniejszą kopertę (z napisanym na niej adresem), list, zdjęcie oraz gdy list wysyłam za granicę- kupon IRC (międzynarodowy

Odpowiedź od Królowej Małżonki!

Witajcie! 26 stycznia otrzymałam odpowiedź od Camilli, Królowej Małżonki. Były to podziękowania za życzenia, które wysłałam 8 grudnia 2022 roku z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.