Przejdź do głównej zawartości

Odpowiedź od Farah Pahlawi!

Witajcie!

23 marca otrzymałam list z podziękowaniem za życzenia, które wysłałam do  Farah Pahlawi.




***

Farah Diba urodziła się 14 października 1938 w Teheranie. 



Farah rozpoczęła naukę w Tehran's Italian School. Następnie do 16 roku życia uczęszczała do the French Jeanne d’Arc School. Później uczęszczała do the Lycée Razi. Naukę kontynuowała w the École Spéciale d'Architecture w Paryżu. Studiowała architekturę. 

Farah poznała swojego przyszłego męża w 1959 roku w ambasadzie Iranu w Paryżu. 

Po powrocie do Teheranu latem 1959 roku Shah i Farah rozpoczęli starannie zaplanowane zaloty, częściowo zaaranżowane przez córkę szacha, księżniczkę Shahnaz. 

Para ogłosiła zaręczyny 23 listopada 1959 roku. 



Farah Diba i Shah Mohammed Reza pobrali się 20 grudnia 1959 roku. Była jego trzecią żoną.




Suknię zaprojektował Yves Saint Laurent, wówczas projektant domu Dior.  Nosiła również nową  Noor-ol-Ain Diamond tiara.

Para miała czworo dzieci. Dwóch synów- Rezę i Ali Rezę oraz dwie córki- Farahnaz i Leilę. 




26 października 1967 została przez męża koronowana na władczynię (szachbanu) Iranu jako pierwsza i jedyna kobieta w ciągu dwu i pół tysiąca lat historii perskiej monarchii. 



Szach podkreślił w ten sposób wagę dążeń do emancypacji irańskich kobiet.

Działalność Farah obejmowała sprawy związane z pielęgnowaniem irańskiej kultury, dążeniem do równouprawnienia kobiet w Iranie, ochroną środowiska, opieką zdrowotną i rozwojem krajowej małej przedsiębiorczości. 

Dużo podróżowała po kraju, żeby lepiej poznać swój naród.  

Cesarzowa obecnie zajmuje się pracą dla UNESCO oraz działalnością charytatywną. Jest symbolem kobiet walczących o prawa obywatelskie w Iranie.


**

Zachęcam Was do dokładniejszego zapoznania się z biografią Cesarzonej. Jest ona bardzo interesującą osobą. 

Komentarze

  1. Wow, gratulacje! I to szczególnie, że rzadko wśród królewskich odbiorców pojawia się cesarzowa Farah. Btw zastanowiło mnie "always" na końcu zdania. Czy to brzmi po angielsku całkowicie poprawnie i naturalnie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratulację!

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratulacje!!! To swoista perła wśród królewskich odpowiedzi.
    Na jaki adres wysyłałaś list do cesarzowej? Szukałam w internecie, ale znalazłam kilka i nie wiem który jest poprawny?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Proszę o komentowanie w sposób kulturalny.

Popularne posty z tego bloga

Jak napisać list z prośbą o autograf.

Na prośbę czytelnika ponownie post o tym jak zdobyć autograf. Ja autografy w większości zdobywam listownie. Co należy zrobić by zdobyć podpis idola? Szykujemy dwie koperty różnej wielkości- np A4 i A5 oraz zdjęcie idola. Ja zawsze wysyłam zdjęcie bo ułatwia to zdobycie podpisu. Wyszukujemy adres do idola. Najczęściej jest to adres agencji, teatru czy planu filmowego.  Znaleziony adres piszemy na większej kopercie kopercie, zaś na mniejszej piszemy swój adres. Ja również na dużej kopercie zawsze piszę swój adres na wypadek zwrotu listu do mnie. Na obie koperty przyklejamy znaczki i szykujemy list. List. Na górze piszę zwrot grzecznościowy, następnie kilka słów o sobie, później kilka zdań o idolu, tzn. za co go cenię, coś o jego osiągnięciach. Następnie proszę o jej lub jego autograf na zdjęciu które wysłałam i składam odręczny podpis. Do dużej koperty wkładam mniejszą kopertę (z napisanym na niej adresem), list, zdjęcie oraz gdy list wysyłam za granicę- kupon IRC (międzynaro...

Odpowiedź od Królowej Małżonki!

Witajcie! 26 stycznia otrzymałam odpowiedź od Camilli, Królowej Małżonki. Były to podziękowania za życzenia, które wysłałam 8 grudnia 2022 roku z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Poznajmy ich lepiej- Królowa Małgorzata II

Królowa Małgorzata II urodziła się 16 kwietnia 1940 jako córka Króla Frederika IX i Królowej Ingrid. Jej pełne imiona brzmią: Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid. Królową Danii została w 1972 roku po śmierci swojego ojca. Królowa uczęszczała do Zahles Skole w latach 1946-1955. Jednakże od 1946 do 1949 roku uczyła się w Pałacu Amalienborg. W latach 1955-1956 uczyła się w  North Foreland Lodge w Hampshire w Anglii. Po otrzymaniu prywatnych lekcji ukończyła Zahles Skole z certyfikatem egzaminacyjnym na poziomie szkoły średniej II stopnia w 1959 roku. W latach 1960-1965 Królowa studiowała na uniwersytetach w Danii i innych krajach europejskich. Po zdaniu egzaminu z filozofii na Uniwersytecie w Kopenhadze w 1960 roku, studiowała archeologię na Uniwersytecie w Cambridge w latach 1960-61 i uzyskał dyplom z archeologii prehistorycznej. Następnie studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus w latach 1961-1962, na Sorbonie w 1963 roku i London School of Econo...