Przejdź do głównej zawartości

Odpowiedź od Farah Pahlawi!

Witajcie!

23 marca otrzymałam list z podziękowaniem za życzenia, które wysłałam do  Farah Pahlawi.




***

Farah Diba urodziła się 14 października 1938 w Teheranie. 



Farah rozpoczęła naukę w Tehran's Italian School. Następnie do 16 roku życia uczęszczała do the French Jeanne d’Arc School. Później uczęszczała do the Lycée Razi. Naukę kontynuowała w the École Spéciale d'Architecture w Paryżu. Studiowała architekturę. 

Farah poznała swojego przyszłego męża w 1959 roku w ambasadzie Iranu w Paryżu. 

Po powrocie do Teheranu latem 1959 roku Shah i Farah rozpoczęli starannie zaplanowane zaloty, częściowo zaaranżowane przez córkę szacha, księżniczkę Shahnaz. 

Para ogłosiła zaręczyny 23 listopada 1959 roku. 



Farah Diba i Shah Mohammed Reza pobrali się 20 grudnia 1959 roku. Była jego trzecią żoną.




Suknię zaprojektował Yves Saint Laurent, wówczas projektant domu Dior.  Nosiła również nową  Noor-ol-Ain Diamond tiara.

Para miała czworo dzieci. Dwóch synów- Rezę i Ali Rezę oraz dwie córki- Farahnaz i Leilę. 




26 października 1967 została przez męża koronowana na władczynię (szachbanu) Iranu jako pierwsza i jedyna kobieta w ciągu dwu i pół tysiąca lat historii perskiej monarchii. 



Szach podkreślił w ten sposób wagę dążeń do emancypacji irańskich kobiet.

Działalność Farah obejmowała sprawy związane z pielęgnowaniem irańskiej kultury, dążeniem do równouprawnienia kobiet w Iranie, ochroną środowiska, opieką zdrowotną i rozwojem krajowej małej przedsiębiorczości. 

Dużo podróżowała po kraju, żeby lepiej poznać swój naród.  

Cesarzowa obecnie zajmuje się pracą dla UNESCO oraz działalnością charytatywną. Jest symbolem kobiet walczących o prawa obywatelskie w Iranie.


**

Zachęcam Was do dokładniejszego zapoznania się z biografią Cesarzonej. Jest ona bardzo interesującą osobą. 

Komentarze

 1. Wow, gratulacje! I to szczególnie, że rzadko wśród królewskich odbiorców pojawia się cesarzowa Farah. Btw zastanowiło mnie "always" na końcu zdania. Czy to brzmi po angielsku całkowicie poprawnie i naturalnie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulację!

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje!!! To swoista perła wśród królewskich odpowiedzi.
  Na jaki adres wysyłałaś list do cesarzowej? Szukałam w internecie, ale znalazłam kilka i nie wiem który jest poprawny?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Proszę o komentowanie w sposób kulturalny.

Popularne posty z tego bloga

Wesołych świąt! Merry Christmas!

Życzę Wam, aby wszystkie Wasze życzenia bożonarodzeniowe się spełniły!  Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! I wish for you that all your Christmas wishes comes true! Merry Christmas!

Autografy aktorów serialu "Na sygnale"

Witajcie! W dzisiejszym poście chciałabym Wam pokazać autografy, które otrzymałam od aktorów grających w serialu TVP 2 "Na sygnale".  Podpisy zdobyłam listownie, prośby wysłałam na adres planu serialu.  Nie dołączałam zdjęć, załączyłam list i kopertę z moim adresem :)  Do każdej z osób pisałam oddzielnie. 

Cztery nowe odpowiedzi!

Witajcie!  Drodzy czytelnicy ze względu na ograniczony czas i oczekiwanie tylko na kilka odpowiedzi  zdecydowałam, że przez najbliższe kilka tygodni, raz w tygodniu będzie pojawiał się post zbiorczy z odpowiedziami. Jak tylko sytuacja się zmieni wrócimy do częstszych postów.  *** Odpowiedź od Tessy Antony-de Nassau Floessel   Okazja: święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok  Data wysłania: 16.12.2021 Data otrzymania: 14.01.2022 Odpowiedź od Księżnej Sofii  Okazja: urodziny Data wysłania: 1.12.2021 Data otrzymania: 18.01.2022 Odpowiedź od Księcia i Księżnej Monaco  Okazja: święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok  Data wysłania: 16.12.2021 Data otrzymania: 20.01.2022 Odpowiedź od Króla Alberta i Królowej Paoli Okazja: święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok  Data wysłania: 16.12.2021 Data otrzymania: 24.01.2022 *** Dajcie mi proszę znać co sądzicie o kartce z Monaco i odpowiedzi z Belgii.