Matylda Maria Krystyna Gislena d’Udekem d’Acoz urodziła się 20 stycznia 1973 w Uccle na przedmieściach Brukseli. Jest najstarszym z pięciorga dzieci Patricka d’Udekem d’Acoz i Anny Komorowskiej.
W 1996 roku Matylda poznała następcę tronu belgijskiego, księcia Filipa, w czasie gry w tenisa. Trzy lata później ogłoszono – ku zaskoczeniu wielu – zaręczyny pary. 4 grudnia 1999 r para pobrała się. Mają czworo dzieci: Elisabeth, Gabriela, Emmanuela oraz Eléonore. Jako matka czworga małych dzieci, Królowa przywiązuje wielką wagę do swojej rodziny.
Matylda uczęszczała do szkoły podstawowej w Bastogne, a następnie do Institut de la Vierge Fidèle w Brukseli, gdzie zdała maturę. Następnie studiowała logopedię w Institut Libre Marie Haps w Brukseli, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1994 roku. Prowadziła własną praktykę od 1995 do 1999 roku. Po ślubie studiowała natomiast psychologię na Katolickim Uniwersytecie Leuven, którą ukończyła w 2002 roku.
Królowa jest zwolennikiem uczenia się przez całe życie. Uczestniczyła
w wielu kursach przywództwa w Harvard Kennedy School i Yale University.
Królowa poza holenderskim i francuskim mówi po angielsku, włosku i trochę po hiszpańsku. Po polsku potrafi powiedzieć jedynie kilka zdań.
Królowa interesuje się sztuką i tańcem. Lubi muzykę nowoczesną, klasyczną i grę na fortepianie. Uwielbia także literaturę. Chętnie jeździ na rowerze, gra w tenis i pływa. Lubi przyrodę i zajęcia na świeżym powietrzu.
Królowa pomaga Królowi w wykonywaniu jego funkcji jako głowy państwa. Obejmują one liczne wizyty w instytucjach, kontakty z ludnością, obrzędy w Belgii i za granicą, wizyty państwowe, promowanie wizerunku Belgii za granicą, audiencje z przedstawicielami różnych grup społecznych i niezliczone podróże po całym kraju.
Oprócz działań w towarzystwie Króla, Królowa poświęca czas także na sprawy bliskie jej sercu. Regularnie odwiedza instytucje społeczne i ośrodki medyczne. Kontakty te pomagają jej pozostać w kontakcie z ludźmi, ich potrzebami i wymaganiami oraz z wieloma inicjatywami podejmowanymi w Belgii, aby pomóc innym. Królowa przywiązuje ogromną wagę do bliskiego kontaktu z ludnością.
Królowa organizuje Charity Queen, aby zaoferować pomoc obywatelom, którzy zmagają się z trudnościami finansowymi w życiu codziennym i często zwracają się do niej w ostateczności. Bierze udział w debacie społecznej na tematy istotne dla ludności. Ma szczególną troskę o wrażliwość ludzi. Jako Honorowy Prezydent Queen Mathilde Fund, Królowa stara się pomagać najsłabszym członkom społeczeństwa.
Królowa zajmuje się także szeregiem kwestii społecznych, w tym edukacją, ubóstwem dzieci, ubóstwem międzypokoleniowym, pozycją kobiet w społeczeństwie i umiejętnością czytania i pisania.
Królowa jest honorowym przewodniczącym Child Focus, Foundation for Missing and Sexually Exploited Children. Dobrobyt dzieci jest dla Niej podstawową zasadą i poświęca się walce z porwaniami i wszelkimi formami wykorzystywania seksualnego.
Królowa jest Honorowym Prezydentem UNICEF Belgium oraz Breast International Group (organizacji non-profit dla grup badawczych zajmujących się badaniem raka piersi z całego świata). Była Specjalnym Przedstawicielem Światowej Organizacji Zdrowia ds. Szczepień.
Od 2014 roku Królowa udziela swojego Wysokiego Patronatu Międzynarodowemu Konkursowi Muzycznemu Królowej Elżbiety, założonemu w 1937 roku z inicjatywy Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety oraz belgijskiego kompozytora i altowiolisty Eugène'a Ysaÿe.
W 2016 r. Królowa została zaproszona przez Sekretarza
Generalnego ONZ do przyłączenia się do Grupy Rzeczników Rozwoju Zrównoważonego
Rozwoju. Jest to grupa 17 wybitnych osobistości dotycząca mobilizacji
społeczności międzynarodowej do podjęcia działań w celu osiągnięcia Zrównoważonego
Rozwoju. Królowa otrzymała nagrodę Honorary National German Sustainability Award 2017 za wieloletnie zaangażowanie społeczne i humanitarne oraz jej wkład w debatę na temat realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.
W 2018 r. Matylda została honorowym przewodniczącym
Federalnej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju. Zgodnie z królewską tradycją
królowa została honorowym członkiem Królewskiej Akademii Medycznej w Belgii.
Królowa jest członkiem Zarządu Fundacji Schwab dla
Przedsiębiorczości Społecznej. Była emisariuszem ONZ w Międzynarodowym Roku Mikrokredytu
w 2005 r., który skupiał się w szczególności na integracji finansowej i
umiejętnościach finansowych. Królowa uczestniczy także w dorocznym Światowym
Forum Ekonomicznym w Davos.
Belgijska współpraca na rzecz rozwoju jest ważną kwestią dla
królowej. Podjęła szereg misji humanitarnych (głównie w Afryce), podkreślając
takie dziedziny, jak prawa dziecka, kwestie zdrowotne, ograniczanie ubóstwa,
edukacja, dobre rządy, upodmiotowienie kobiet, HIV / AIDS i sierot (UNICEF /
UNAIDS) oraz -choroby zakaźne.
***
Źródło tekstu: oficjalna strona Belgijskiej Rodziny Królewskiej oraz Wikipedia.
Źródło zdjęć: pinterest
Królowa Matylda sprawia wrażenie bardzo ciepłej i sympatycznej osoby
OdpowiedzUsuńWidać poświęca dużo czasu i energii swoim zobowiazaniom
Witaj Kasiu :)
OdpowiedzUsuńWspaniały wybór osoby :) Wspaniała osoba i ciekawa biografia :)
Królowa Matylda jest dobrze wykształcona, urocza i rodzinna. Cenię ją za zaangażowanie w pełnione obowiązki i charyzmę :)
OdpowiedzUsuńania_lroyal