Przejdź do głównej zawartości

Poznajmy ich lepiej- Królowa MatyldaMatylda Maria Krystyna Gislena d’Udekem d’Acoz urodziła się 20 stycznia 1973 w Uccle na przedmieściach Brukseli. Jest najstarszym z pięciorga dzieci Patricka d’Udekem d’Acoz i Anny Komorowskiej.

W 1996 roku Matylda poznała następcę tronu belgijskiego, księcia Filipa, w czasie gry w tenisa. Trzy lata później ogłoszono – ku zaskoczeniu wielu – zaręczyny pary. 4 grudnia 1999 r para pobrała się. Mają czworo dzieci: Elisabeth, Gabriela, Emmanuela oraz Eléonore. Jako matka czworga małych dzieci, Królowa przywiązuje wielką wagę do swojej rodziny.
Matylda uczęszczała do szkoły podstawowej w Bastogne, a następnie do Institut de la Vierge Fidèle w Brukseli, gdzie zdała maturę. Następnie studiowała logopedię w Institut Libre Marie Haps w Brukseli, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1994 roku. Prowadziła własną praktykę od 1995 do 1999 roku. Po ślubie studiowała natomiast psychologię na Katolickim Uniwersytecie Leuven, którą ukończyła w 2002 roku.

Królowa jest zwolennikiem uczenia się przez całe życie. Uczestniczyła w wielu kursach przywództwa w Harvard Kennedy School i Yale University.

Królowa poza holenderskim i francuskim mówi po angielsku, włosku i trochę po hiszpańsku. Po polsku potrafi powiedzieć jedynie kilka zdań.

Królowa interesuje się sztuką i tańcem. Lubi muzykę nowoczesną, klasyczną i grę na fortepianie. Uwielbia także literaturę. Chętnie jeździ na rowerze, gra w tenis i pływa. Lubi przyrodę i zajęcia na świeżym powietrzu.Królowa pomaga Królowi w wykonywaniu jego funkcji jako głowy państwa. Obejmują one liczne wizyty w instytucjach, kontakty z ludnością, obrzędy w Belgii i za granicą, wizyty państwowe, promowanie wizerunku Belgii za granicą, audiencje z przedstawicielami różnych grup społecznych i niezliczone podróże po całym kraju.

Oprócz działań w towarzystwie Króla, Królowa poświęca czas także na sprawy bliskie jej sercu. Regularnie odwiedza instytucje społeczne i ośrodki medyczne. Kontakty te pomagają jej pozostać w kontakcie z ludźmi, ich potrzebami i wymaganiami oraz z wieloma inicjatywami podejmowanymi w Belgii, aby pomóc innym. Królowa przywiązuje ogromną wagę do bliskiego kontaktu z ludnością.

Królowa organizuje Charity Queen, aby zaoferować pomoc obywatelom, którzy zmagają się z trudnościami finansowymi w życiu codziennym i często zwracają się do niej w ostateczności. Bierze udział w debacie społecznej na tematy istotne dla ludności. Ma szczególną troskę o wrażliwość ludzi. Jako Honorowy Prezydent Queen Mathilde Fund, Królowa stara się pomagać najsłabszym członkom społeczeństwa.


Królowa zajmuje się także szeregiem kwestii społecznych, w tym edukacją, ubóstwem dzieci, ubóstwem międzypokoleniowym, pozycją kobiet w społeczeństwie i umiejętnością czytania i pisania.

Królowa jest honorowym przewodniczącym Child Focus, Foundation for Missing and Sexually Exploited Children. Dobrobyt dzieci jest dla Niej podstawową zasadą i poświęca się walce z porwaniami i wszelkimi formami wykorzystywania seksualnego.

Królowa jest Honorowym Prezydentem UNICEF Belgium oraz Breast International Group  (organizacji non-profit dla grup badawczych zajmujących się badaniem raka piersi z całego świata). Była Specjalnym Przedstawicielem Światowej Organizacji Zdrowia ds. Szczepień.

Od 2014 roku Królowa udziela swojego Wysokiego Patronatu Międzynarodowemu Konkursowi Muzycznemu Królowej Elżbiety, założonemu w 1937 roku z inicjatywy Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety oraz belgijskiego kompozytora i altowiolisty Eugène'a Ysaÿe.

W 2016 r. Królowa została zaproszona przez Sekretarza Generalnego ONZ do przyłączenia się do Grupy Rzeczników Rozwoju Zrównoważonego Rozwoju. Jest to grupa 17 wybitnych osobistości dotycząca mobilizacji społeczności międzynarodowej do podjęcia działań w celu osiągnięcia Zrównoważonego Rozwoju. Królowa otrzymała nagrodę Honorary National German Sustainability Award 2017 za wieloletnie zaangażowanie społeczne i humanitarne oraz jej wkład w debatę na temat realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.W 2018 r. Matylda została honorowym przewodniczącym Federalnej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju. Zgodnie z królewską tradycją królowa została honorowym członkiem Królewskiej Akademii Medycznej w Belgii.

Królowa jest członkiem Zarządu Fundacji Schwab dla Przedsiębiorczości Społecznej. Była emisariuszem ONZ w Międzynarodowym Roku Mikrokredytu w 2005 r., który skupiał się w szczególności na integracji finansowej i umiejętnościach finansowych. Królowa uczestniczy także w dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Belgijska współpraca na rzecz rozwoju jest ważną kwestią dla królowej. Podjęła szereg misji humanitarnych (głównie w Afryce), podkreślając takie dziedziny, jak prawa dziecka, kwestie zdrowotne, ograniczanie ubóstwa, edukacja, dobre rządy, upodmiotowienie kobiet, HIV / AIDS i sierot (UNICEF / UNAIDS) oraz -choroby zakaźne.
***
Źródło tekstu: oficjalna strona Belgijskiej Rodziny Królewskiej oraz Wikipedia.

Źródło zdjęć: pinterest


Komentarze

 1. Królowa Matylda sprawia wrażenie bardzo ciepłej i sympatycznej osoby
  Widać poświęca dużo czasu i energii swoim zobowiazaniom

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Kasiu :)
  Wspaniały wybór osoby :) Wspaniała osoba i ciekawa biografia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Królowa Matylda jest dobrze wykształcona, urocza i rodzinna. Cenię ją za zaangażowanie w pełnione obowiązki i charyzmę :)
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Proszę o komentowanie w sposób kulturalny.

Popularne posty z tego bloga

Jak napisać list z prośbą o autograf.

Na prośbę czytelnika ponownie post o tym jak zdobyć autograf. Ja autografy w większości zdobywam listownie. Co należy zrobić by zdobyć podpis idola? Szykujemy dwie koperty różnej wielkości- np A4 i A5 oraz zdjęcie idola. Ja zawsze wysyłam zdjęcie bo ułatwia to zdobycie podpisu. Wyszukujemy adres do idola. Najczęściej jest to adres agencji, teatru czy planu filmowego.  Znaleziony adres piszemy na większej kopercie kopercie, zaś na mniejszej piszemy swój adres. Ja również na dużej kopercie zawsze piszę swój adres na wypadek zwrotu listu do mnie. Na obie koperty przyklejamy znaczki i szykujemy list. List. Na górze piszę zwrot grzecznościowy, następnie kilka słów o sobie, później kilka zdań o idolu, tzn. za co go cenię, coś o jego osiągnięciach. Następnie proszę o jej lub jego autograf na zdjęciu które wysłałam i składam odręczny podpis. Do dużej koperty wkładam mniejszą kopertę (z napisanym na niej adresem), list, zdjęcie oraz gdy list wysyłam za granicę- kupon IRC (międzynarodowy

Odpowiedź od Królowej Małżonki!

Witajcie! 26 stycznia otrzymałam odpowiedź od Camilli, Królowej Małżonki. Były to podziękowania za życzenia, które wysłałam 8 grudnia 2022 roku z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Poznajmy ich lepiej- Królowa Małgorzata II

Królowa Małgorzata II urodziła się 16 kwietnia 1940 jako córka Króla Frederika IX i Królowej Ingrid. Jej pełne imiona brzmią: Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid. Królową Danii została w 1972 roku po śmierci swojego ojca. Królowa uczęszczała do Zahles Skole w latach 1946-1955. Jednakże od 1946 do 1949 roku uczyła się w Pałacu Amalienborg. W latach 1955-1956 uczyła się w  North Foreland Lodge w Hampshire w Anglii. Po otrzymaniu prywatnych lekcji ukończyła Zahles Skole z certyfikatem egzaminacyjnym na poziomie szkoły średniej II stopnia w 1959 roku. W latach 1960-1965 Królowa studiowała na uniwersytetach w Danii i innych krajach europejskich. Po zdaniu egzaminu z filozofii na Uniwersytecie w Kopenhadze w 1960 roku, studiowała archeologię na Uniwersytecie w Cambridge w latach 1960-61 i uzyskał dyplom z archeologii prehistorycznej. Następnie studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus w latach 1961-1962, na Sorbonie w 1963 roku i London School of Economics w 1965 ro